۴ مطلب در مرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

جالب و خواندنی

ادیسون در سنین پیری پس از کشف لامپ، یکی از ثروتمندان آمریکا به شمار میرفت و درآمد سرشارش را تمام و کمال در آزمایشگاه مجهزش که ساختمان بزرگی بود هزینه می‌کرد.

این آزمایشگاه، بزرگترین عشق پیرمرد بود. هر روز اختراعی جدید در آن شکل می‌گرفت تا آماده بهینه‌سازی و ورود به بازار شود.

در همین روزها بود که نیمه‌های شب از اداره آتش‌نشانی به پسر ادیسون اطلاع دادند، آزمایشگاه پدرش در آتش می‌سوزد و حقیقتاً کاری از دست کسی بر نمی‌آید و تمام تلاش مأموران فقط برای جلوگیری از گسترش آتش به سایر ساختمانها است. آنها تقاضا داشتند که موضوع به نحو قابل قبولی به اطلاع پیرمرد رسانده شود. پسر با خود اندیشید که احتمالا پیرمرد با شنیدن این خبر سکته می‌کند و لذا از بیدار کردن او منصرف شد و خودش را به محل حادثه رساند و با کمال تعجب دید که پیرمرد در مقابل ساختمان آزمایشگاه روی یک صندلی نشسته است و سوختن حاصل تمام عمرش را نظاره می‌کند.

پسر تصمیم گرفت جلو نرود و پدر را آزار ندهد. او می‌اندیشید که پدر در بدترین شرایط عمرش بسر می‌برد. ناگهان پدر سرش را برگرداند و پسر را دید و با صدای بلند و سرشار از شادی گفت:

پسر تو اینجایی؟


می بینی چقدر زیباست!


 رنگ آمیزی شعله ها را می بینی؟ حیرت آور است!


من فکر می کنم که آن شعله های بنفش به علت سوختن گوگرد در کنار فسفر به وجود آمده است! وای! خدای من، خیلی زیباست! کاش مادرت هم اینجا بود و این منظره زیبا را می دید. کمتر کسی در طول عمرش امکان دیدن چنین منظره زیبایی را خواهد داشت!

نظر تو چیست پسرم؟

پسر حیران و گیج جواب داد:

پدر تمام زندگیت در آتش می‌سوزد و تو از زیبایی رنگ شعله‌ها صحبت می‌کنی؟ چطور میتوانی؟ من تمام بدنم می‌لرزد و تو خونسرد نشسته‌ای؟

پدر گفت:

پسرم از دست من و تو که کاری بر نمی‌آید. مأمورین هم که تمام تلاششان را می‌کنند. در این لحظه بهترین کار لذت بردن از منظره ایست که دیگر تکرار نخواهد شد! در مورد آزمایشگاه و بازسازی یا نوسازی آن فردا فکر می‌کنیم! الآن موقع این کار نیست! به شعله‌های زیبا نگاه کن که دیگر چنین امکانی را نخواهی داشت!


 فردا صبح ادیسون به خرابه‌ها نگاه کرد و گفت:" ارزش زیادی در بلاها وجود دارد. تمام اشتباهات ما در این آتش سوخت. خدا را شکر که می‌توانیم از اول شروع کنیم."توماس آلوا ادیسون سال بعد مجدداً در آزمایشگاه جدیدش مشغول کار بود و همان سال یکی از بزرگترین اختراع بشریت یعنی ضبط صدا را تقدیم جهانیان نمود.آری او گرامافون را درست یک سال پس از آن واقعه اختراع کرد


🌹✅ به جمع ما بپیوندید👇

✍️👥👐 @olomtizhoshan

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهرداد ساعی

سامانه ثبت نام اینترنتی کتاب های درسی ابتدایی و پیش‌ دانشگاهی دوباره فعال شد

سامانه ثبت نام اینترنتی کتاب های درسی برای دانش‌آموزان پایه‌های دوم تا ششم ابتدایی و دوره پیش‌دانشگاهی، از امروز لغایت ۳۰ مردادماه مجدداً فعال شده است تا جاماندگان، به ثبت‌نام کتب درسی خود بپردازند.
برای ثبت سفارش به سامانه فروش اینترنتی به نشانی www.irtextbook.com مراجعه کنند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهرداد ساعی

خلاصه درس ریاضی ششم تیزهوشان استاد عاصف ساعی

خلاصه درس قسمت اول


خلاصه درس قسمت دوم


خلاصه درس قسمت سوم


خلاصه درس قسمت چهارم


خلاصه درس قسمت پنجم


خلاصه درس قسمت ششم


خلاصه درس قسمت هفتم


خلاصه درس قسمت هشتم


خلاصه درس قسمت نهم


خلاصه درس قسمت دهم


خلاصه درس قسمت یازدهم


خلاصه درس قسمت دوازدهم


خلاصه درس قسمت سیزدهم


خلاصه درس قسمت چهاردهم


خلاصه درس قسمت پانزدهم


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهرداد ساعی

مسئله شماره 1 : 3 زامبی و 3 آدم ! برگرفته از www.maktabesai.irمسئله شماره 1 : 3 زامبی و 3 آدم !  برگرفته از www.maktabesai.ir

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهرداد ساعی